۱۰ اثر ناملموس بوشهر ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: ۱۰ اثر ناملموس این استان بتازگی در شورای ثبت میراث فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش جنوب نیوز، ناصر امیرزاده گفت: این آثار شامل شبیه گردانی عاشورا در بندر ریگ (گناوه)، تعزیه قانیان در بندر ریگ، نام استاد نجف دریا بندری گنجینه زنده بشری، گَرده بخشو (شیوه یا سبک خواندن جهانبخش کردی زاده از بزرگان آوازهای آئینی بوشهر)، چاووشی خوانی که در بیشتر مناطق استان در مراسم مذهبی خوانده می شود از جمله این آثار است.
وی اضافه کرد: بیت خوانی یا سرور که در مراسم شادی و غم اجرا می شود، آواز مقامی بیدگونی که در مناطق شبانکاره، سعدآباد و بخش هایی از شهرستان های گناوه و دیلم به شیوه های مختلف در مراسم آیینی مورد استفاده قرار می گیرد از جمله دیگر آثار ناملموس ثبت شده استان بوشهر در فهرست آثار ملی کشور است.
امیرزاده افزود: همچنین افزون براین، سه بازی بومی محلی استان بوشهر نیز در فهرست آثار ملی ثبت شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: این نخستین بار است که در استان بوشهر ۱۰ اثر ناملموس در یک نشست شورای ثبت ملی به ثبت می رسد.
امیرزاده افزود: تاکنون در استان بوشهر ۴۳ اثر ناملموس شامل بازیهای بومی محلی، صنایع دستی، غذاهای بومی محلی، مراسم آیینی، موسیقی، ابزارآلات موسیقی و ۳۰۰ اثر ملموس شامل بناها، محوطه ها و آثار تاریخی به ثبت رسیده است.
وی یادآور شد: همچنین ۲میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات استانی با همکاری فرماندارکنگان برای ثبت جهانی سیراف مصوب شده است که در نخستین فرصت، فرایند ثبت جهانی آن آغاز می شود.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *