یازدهمین جلسه اتاق فکر بندر چابهار در محل سازمان بنادر و دریانوردی برگزار گردید

یازدهمین جلسه اتاق فکر توسعه بندر چابهار با حضور معاونت امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، مدیران کل استانی مرتبط، خطوط کشتیرانی، تجار و سرمایه گذاران بخش خصوصی در محل سازمان بنادر و دریانوردی برگزار گردید.

مهندس اسلامی معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی در این نشست از امضاء توافق نامه ای با طرف های خارجی سرمایه گذار در بندر چابهار خبر داد که حضور این شرکت ها را قبل از اجرایی شدن قرارداد در بندر چابهار تسریع می نماید.
وی ضمن برشمردن اولویت بندر چابهار در جذب سرمایه گذار بجهت افزایش ترافیک بار و کالا،  بر احصاء مشوق های خدماتی به صاحبان کالا توسط بخش های دولتی، تسهیل و تسریع در فرآیندها و اقتصادی نمودن مسیر چابهار تأکید و از راه های ارتقاء و افزایش کالا دانست.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی همچنین امضاء توافق نامه بین معاون وزیر حمل و نقل هند و معاون وزیر راه و شهرسازی را نویدبخش اهمیت پیشرفت بندر چابهار بیان کرد.
اسلامی در ادامه ضمن تشکر از مهندس هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در جهت پیگیری امورات مربوط به بندر چابهار گفت : تبدیل بنادر شهیدبهشتی و شهید کلانتری چابهار به منطقه ویژه اقتصادی از اولویت های سازمان بنادر و دریانوردی است که در حال پیگیری جهت تحقق آن می باشیم، وی در ادامه از افتتاح فاز اول طرح و توسعه بندر شهیدبهشتی با حضور ریاست محترم جمهور در آتیه نزدیک خبر داد.
این مقام مسئول در سازمان گفت : طراحی مدل و چارچوب دقیق جهت تخفیف چشمگیر تعرفه های صادرات از طریق بندر چابهار در دستور کار قرار داده شده است.
در این جلسه دکتر طهرانی ضمن تحلیل بازار سنگ آهن جهان و برشمردن قابلیتها و پتانسیل های بندر چابهار در صادرات و ترانزیت مواد معدنی، ضرورت راه اندازی ترمینال مواد معدنی و صادرات از این بندر اقیانوسی را مورد توجه و تأکید قرار داد.
دکتر سلیمانی از دیگر سخنرانان در این هم اندیشی، تبدیل بندر چابهار و گوادر در پاکستان را به عنوان یکی از پتانسیل های آتی در رونق اقتصادی مردم ایران و پاکستان دانست.
در ادامه بخش های خصوصی، خطوط کشتیرانی و تجار به ذکر موانع و راهکارهای ایجاد ترافیک دریایی و کالایی پرداختند.
در پایان معاونت امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی ضمن تشکر از راه اندازی اتاق فکر بندر چابهار در این سطح، خواستار فعالیت هر چه بیشتر بخش های خصوصی شد و تاکید نمود در جلسه آتی فرآیند تجاری نمودن فعالیتها در بندر چابهار در دستور کار قرار گیرد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *