کشف تصادفی کشتی مدفون زیر شن‌های کف دریا

یک کشتی‌ بخار که بیش از یک قرن پیش در کانال بریستول در جنوب شرقی بریتانیا غرق شده بود، تصادفا کشف شد. کشتی بخار «برانسویک» در شب کریسمس سال ۱۹۰۰ در حالی که به سمت بندر بریستول می‌رفت غرق شد. 

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از BBC، گروه نقشه‌برداری آبی بندر بریستول که مشغول بررسی‌های عادی کف کانال بود متوجه شدند که هیبت برانسویک با اینکه زیر شن‌های روان و رسوبات مدفون شده است، دیده می‌شود. این کشتی انگلیسی در ۱۸۹۸ در گلاسکوی اسکاتلند ساخته شد و به طور مرتب بین لیورپول و بریستول بار حمل می‌کرد.
بر اساس گزارشی که در آن زمان تهیه شد، این کشتی در ساعت ۵:۳۰ دقیقه ۲۴ دسامبر در مه غلیظ در حال نزدیک شدن به بندر غرق شده است. در این حادثه هفت نفر جان خود را از دست دادند.

از ناخدای کشتی در دادگاهی که بعدا برگزار شد انتقاد شده بود که به جای اینکه سرعت کشتی را کم کند بدون آنکه دید داشته باشد با حداکثر سرعت به جلو رفته و شیب تند کف دریا هم در واژگونی کشتی نقش داشته است.
به گفته کارشناسان، جریان آب در این کانال دائم شن‌های روان کف آن را جابه‌جا می‌کند، بنابراین کف کانال دائم در حال تغییر است و این خوش‌شانسی بوده که در زمان بررسی، هیبت کشتی از زیر شن‌های کف دریا هویدا شده بود.


بررسی دوباره محل غرق کشتی نشان داد که برانسویک دوباره پوشیده شده و دیگر در کف کانال دیده نمی‌شود.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *