نگاهی به جاذبه‌های گردشگری گیلان

استان گیلان همواره در ایام مختلف سال پذیرای گردشگران زیادی است که تعداد این گردشگران در ایام نوروز و تابستان به اوج خود می رسد.


‌به گزارش ایسنا، استان گیلان همواره در ایام مختلف سال پذیرای گردشگران زیادی است که تعداد این گردشگران در ایام نوروز و تابستان به اوج خود می رسد. در این میان اطلاع و آگاهی ار مناطق مختلف گردشگری استان اهمیت بسزایی دارد که به صورت اجمالی بدان اشاره می شود.

آستارا

شهرستان آستارا از شهرستان‌های ساحلی استان گیلان در شمال ایران است. مرکز این شهرستان، شهر آستارا است.

غالب مردم این شهرستان به ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند. گرچه در مناطق کوهپایه‌ای شهرستان نظیر عنبران محله مردمان به زبان تالشی از شاخه زبان‌های ایرانی صحبت می کنند. شهرستان مرزی بندر آستارا با کشور جمهوری آذربایجان همسایه‌ است.

باغ عباس آباد، منطقه ییلاقی حیران، آبگرم کوته کومه و علی راشی، مرداب استیل، طرح ساحلی صدف، آبشار لوندویل، حیات وحش، پارک جنگلی بی بی یانلو، تالاب استیل مناطق تفریحی و گردشگری آستارا است.

آستانه اشرفیه

آستانه اشرفیه در ۳۵ کیلومتری رشت واقع است و فاصله آن تا شهر لاهیجان ۷ کیلومتر است. همچنین از شمال در ۱۷ کیلومتری بندر کیاشهر واقع است.

این شهر علاوه بر موقعیت جغرافیایی مناسب خاک بسیار حاصل‌خیزی نسبت به شهرهای مختلف گیلان دارد. به دلیل داشتن رود خانهٔ سفیدرود در دل خود. زیرا این رودخانهٔ با ارزش، آبرفت‌های خوبی را با خود می‌آورد. به همین دلیل باغ‌های کشاورزی در کنارهٔ سفیدرود در این شهر به وفور دیده می‌شود.

پارک ساحلی آستانه، پارک جنگلی بندر کیاشهر، اسکله ماهیگیری و قایقرانی بندر کیاشهر، پارک جنگلی صفرابسته، تالاب بوجاق بندر کیاشهر در شهرستان آستانه اشرفیه دیدن دارد.

بندرانزلی

  بندر انزلی، یکی از شهرهای زیبای شمال ایران است که هر سال پذیرای میلیون ها توریست است، جاذبه های دیدنی زیادی دارد و در کنار کمیت، تنوع دیدنی هایش هر گردشگری را به چند روز ماندن در انزلی تشویق می کند.
بندر انزلی یکی از دیدنی ترین شهرهای استان گیلان هم به جهت طبیعی و هم معماری های دیدنی است. انزلی دومین شهر گیلان با فاصله ۴۰ کیلومتری (نیم ساعته) از رشت و پنجمین بندر فعال اقتصادی کشور محسوب می شود.

کشتی میرزاکوچک خان جنگلی دربندرانزلی

این کشتی تنها شناور سواحل شمالی کشور است که برای مقاصد تفریحی مورد استفاده قرار می گیرد. صرف یک وعده همراه با موسیقی و عبور روی آب های تالاب انزلی و دریای خزر تجربه ای است که ارزش امتحان کردن دارد.

 

املش

شهرستان املش با مساحت تقریبی ۳۵۰ کیلومتر مربع در فاصله ۷۵ کیلومتری شهرستان رشت و در ۱۶ کیلومتری شهرستانهای رودسر و لنگرود قرار دارد .

شهر املش مرکز این شهرستان می باشد . قدمت این شهر به دوران سلطنت شاه عباس صفوی بر می گردد.

تالاب زربیجار، مناطق ییلاقی و باغات چای، غار تلاین گورج و هفت خم تله سر، یخچال طبیعی ملجا دشت، دهکده ییلاقی، تندرستی خسیب دشت، هلودشت، چشمه آب معدنی لوزان مناطق زیبای املش را تشکیل می دهند.

بندر انزلی

شهر ساحلی بندر انزلی مرکز این شهرستان است که در شمال غربی استان گیلان واقع شده‌است.

شهرستان انزلی از شمال به دریای خزر از جنوب به شهرستان صومعه سرا از شرق به شهرستان رشت و از غرب به شهرستان رضوانشهر متصل می‌باشد.

تالاب بین المللی انزلی، پارک ساحلی بلوار قدس، دهکده ساحلی، تالاب سرخانکل، منطقه ساحلی، سنگاچین و کپورچال، روستا آبکنار و ماهروزه را حتما در بندرانزلی ببینید.

تالش

تالش که یکی از نواحی ایرانی محل سکونت قوم تالش است با مساحتی حدود ۲۳۷۳ کیلومتر مربع که در شمال غرب گیلان قرار دارد، یک چهارم خاک استان را تشکیل می‌دهد. این شهرستان که نام خود را از قوم تالش گرفته و به استناد منابع و شواهد بسیار، بازمانده اقوام کادوس باستان و از همسایگان دیرین قوم گیل می‌باشد.

پارک جنگلی کیسوم (دکتر درستکار)، سواحل دریای گیسوم، مناطق ییلاقی سوباتان و آق اولر، جاده کوهستانی اسالم به خلخال، پارک جنگلی گیسوم، تالاب جوکندان، جاده کوهستانی خطبه سرا به لوزبیل، ساحل در یای لیسار از مناطق زیبای تالش هستند.

رودبار

رودبار یکی از شهرهای شمالی ایران و مرکز شهرستان رودبار، وسیع‌ترین و متنوع‌ترین شهرستانِ استان گیلان است.

آتشفشان درفک، سوسن چلچراغ یا سوسن سفید (روستای داماش عمارلو)، سد منجیل با چشم انداز طبیعی و زیبای آن، چشم انداز و جاذبه های اطراف رودخانه سفیدرود، تالاب سیاهرود، دریاچه سد تاریک، چشمه آب معدنی داماش، درخت سرو هرزویل، دهکده ییلاقی – ورزشی سالانسر، چشمه لویه، چشمه آب معدنی سنگ رود، چشمه کلشتر (منجیل)، چشمه آبگرم ماست خور (منجیل)، پارک جنگلی گندلات، دهکده ییلاقی بره سر از مناطق دیدنی رودبار است.

صومعه سرا

صومعه سرا شهری در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان رشت است. از شمال به تالاب انزلی، از شرق به رشت و شفت، از غرب به رضوانشهر و ماسال و از جنوب به فومن مرتبط است. محصولات عمده این شهرستان برنج، چای، نیشکر، کرم ابریشم، زعفران و صنوبر است.

غار نارنج پره تنیان، تالاب هندخاله، مرگستان، و سیاه درویشان، پارک جنگلی سیاه کوه، دهکده ییلاقی تنیان، باغات چای و مزارع توتون از جاذبه های گردشگری صومعه سرا است.

رودسر

رودسر از شمال به دریاچه خزر، از جنوب به رشته کوههای البرز، از شرق به رامسر، از توابع استان مازندران و از غرب به املش و لنگرود منتهی می‌شود.

منطقه سفید آب رحیم آباد، منطقه ییلاقی جواهر دشت، منطقه گرمابدشت، منطقه جنگلی و کوهستانی سرولات و جنگ سرا، ساحل زیبای رودسر، چشمه آب معدنی و غار سجیران، منطقه جنگلی و کوهستانی سرولات بارودی بسیار پرآب رودخانه پل رود، منطقه سیاهکل رود، باغات چای و مرکبات، مجموعه ساحلی – اقامتی چابکسر سرولات، مجموعه ساحلی – اقامتی رودسر –له له رود، مجتمع ساحلی کلاچای – وارجارگاه، منطقه لسبو و منطقه آسمانرود در اشکور علیا، پارک جنگلی له له رود، پارک جنگله، دامن لنگه، قلعه بندبن قاسم آباد، پل آجری تمیجان در رودسر دیدنی است.

رشت

رشت یکی از کلان‌شهرهای ایران، مرکز استان گیلان و مرکز شهرستان رشت است. این کلانشهر همچنین بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر شمال ایران در بین سه استان‌های حاشیهٔ دریای خزر و بزرگترین و پرجمعیت‌ ترین شهر گیلک نشین جهان، بزرگترین سکونت گاه سواحل جنوبی دریای خزر و سومین شهر گردشگر پذیر ایران است.

پارک سبزه میدان، پارک دانشجو، پارک جنگلی سراوان، پارک قدس، چمشه آب شور لاکان، چشمه چشماگل (طالم سه شنبه)، پارک ملت، استخر عینک، آبگیر پسیخان، دهکده ساحلی توریستی جفرود، مجتمع ساحلی تالش محله – حاجی بکنده، دریاچه سد سنگر از مناطق زیبای رشت است.

رضوانشهر

شهرستان رضوانشهر یکی از شهرستانهای استان گیلان در شمال ایران است. مرکز این شهرستان شهر رضوانشهر است. این شهرستان در شمال غربی این استان، بین سواحل دریای خزر و رشته کوه‌های تالش قرار دارد و از دو بخش جلگه‌ای و کوهستانی تشکیل شده‌است. این شهرستان از شمال به دریای خزر و شهرستان طوالش، از غرب به شهرستان خلخال، از جنوب به شهرستان‌های صومعه سرا و ماسال و از شرق با شهرستان بندر انزلی مرز مشترک دارد.

پارک جنگلی دکتر درستکار، آبشار و لیسادار، مجتمع ساحلی تازه آباد، مجتمع ساحلی پره سر، ییلاقات متعدد را در شهرستان رضوانشهر از دست ندهید.

شفت

شهرستان شَفت از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است. جمعیت این شهرستان ۷۰٬۲۹۲ نفر است (سال ۱۳۸۳) و مرکز آن شهر شفت (گیلان) می‌باشد. این شهرستان دارای ۲ بخش و ۴ دهستان است. این شهرستان از شمال شرق به شهرستان رشت و از جنوب و جنوب شرقی به استان زنجان و شهرستان رودبار و از غرب به شهرستان فومن وصومعه سرا محدود است.

منطقه سیاحتی سیاه مزگی و آبشار دودوزن، چنار رودخان، منطقه زیارتی و ییلاقی امامزاده ابراهیم، منطقه زیارتی و ییلاقی امامزاده اسحاق، ییلاقات متعدد از مناطق دیدنی شفت است.

لاهیجان

لاهیجان دارای لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام است، مرکز شهرستان لاهیجان، بزرگترین شهر شرق استان گیلان و نود و پنجمین شهر پرجمعیت ایران است. این شهر در ناحیه کوهپایه‌ای قرار دارد و تپه‌ماهورهای آن را بوته‌های چای پوشانده است. این شهر در شرق سفیدرود و در ارتفاع ۴ متری قرار دارد.

تالاب بین المللی امیر کلایه، بام سبز و استخر لاهیجان، آبشار شاه نشین، تالاب سوستان (میدان دانشگاه آزاد بسمت روستای سوستان) در لاهیجان دیدنی است.

لنگرود

شهرستان لنگرود یکی از شهرستانهای استان گیلان است که در غرب به شهرستان لاهیجان و در شرق به شهرستان رودسر منتهی می‌شود. شهر لنگرود مرکز این شهرستان است.

شهرستان لنگرود با وسعتی حدود۴۸۰کیلومترمربع در ناحیه شرق گیلان قرار گرفته است و فاصله آن با مرکز استان ۶۰ کیلومتر است. لنگرود از شمال به دریای خزر، از جنوب و غرب به لاهیجان و از شرق به رودسر منتهی می‌گردد.

تالاب بین‌المللی کیاکلایه، پارک فجر، ساحل چمخاله، منطقه لیلاکوه، پارک جنگلی خرما، پارک جنگلی بلوردکان، پارک جنگلی مریدان، استخر ملاط، غار لیلرود، پل خشتی در لنگرود از مناطق دیدنی این شهرستان است.

سیاهکل

شهر سیاهکل کانون شهرستانی است به همین نام در خاور سپیدرود در استان گیلان. شهرستان سیاهکل در خود دو شهر سیاهکل و دیلمان و ۲۴۷ روستا را در دو بخش مرکزی و دیلمان و پنج دهستان توتکی و مالفجان و خرارود و دیلمان و پیرکوه جای داده است.

کوه درفک، منطقه ییلاقی دیلمان و اسپیلی، آبشار لونک، چشمه آب معدنی لاریخانی، آبشار بابا ولی، غار اسپهبدان، منطقه آغوزی از مناطق دیدنی این شهرستان است.

فومن

شهر فومَن یکی از شهرهای استان گیلان و مرکز شهرستان فومن است. این شهر در ناحیۀ جلگه‌ای گیلان قرار دارد و در میان باغ ها و شالیزار ها محصور شده است. فومن را به خاطر مجسمه‌های زیادی که در آن وجود دارد به عنوان شهر مجسمه‌ها نیز می‌شناسند همچنین از زیبایی های دیگر این شهر می توان به وجود درختان چنار بسیار زیاد در خیابان های آن اشاره کرد.این شهر با داشتن پیشینه تاریخی و مناظر زیبا هرساله میزبان گردشگران زیادی است.

تالاب خطیب سراگوراب و کهنه گوراب، غار نوشه، رودخانه سیاه رود و پلنگ ور، پارک ماسوله، غار بوزخانه، آبشار لار چشمه، خرم بو و گیلون رود، چشمه آب معدنی زمزمه و علی زاخونی، قلعه رودخان در فومن دیدنی است.

ماسال

ماسال شهری در استان گیلان ایران که در کنار کوه‌های تالش واقع شده‌ است. فاصله‌ی ماسال از شهر تالش ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعه‌سرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. شهر ماسال در کنار رودخانه خالکایی واقع است که از قله مرتفع شاه‌معلم سرچشمه می‌گیرد و پس از طی ۴۰ کیلومتر از درون شهر ماسال گذر می‌نماید.

منطقه جنگلی طاسکوه و آری دول، منطقه باستانی اسبه ریسه با غارها و صخره های بلند، گردشگاه جنگلی ریزه مندان، ییلاق شالما، چسلی، بیلگاه دول، دشت النزه، ویرگاه، رشت پشت، اولسبنگاه، خشکه دریا، غار ابیشو در ماسال دیدنی است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *