قدیمی ترین بازار ماهی ایران در انزلی، جاذبه گردشگری گیلان

مالاها در واپسین روزهای صید از سپیده دم تا نیمه شب با موج و سرما دست و پنجه نرم می کنند و حاصل تلاششان را سماک ها در بازار ماهی انزلی، قدیمی ترین بازار ماهی ایران چوب حراج می زنند.

به گزارش ایرنا، نوروز موسم گشت و گذار ایرانیان است و ماهی به عنوان غذای سنتی و محبوب عید و مهم ترین سوغات بندر انزلی از دیرباز جایگاه مهمی در اقتصاد و فرهنگ این شهر ساحلی داشته است.
دریا و مالا (صیاد) دو عنصر جدا نشدنی فرهنگ بندر انزلی هستند و با کشمکش های بسیار صحنه های دراماتیکی را در زندگی مردم این خطه رقم زده اند. کاسپین با موج های خشمگین اش و مالا با انگیزه کسب روزی؛ چنانکه محمدتقی بارور در سال ۱۳۳۸ در شعر نازوک لافند می گوید: مالایم دام و پیچار می همدمه / جه دریا نه خوف دارم نه واهمه (معنی: ماهی گیرم و تور همدم من است ، از دریا ترس و واهمه ای ندارم ).
صیادی از مشاغل سنتی مردم انزلی است، بازار ماهی بندرانزلی و شیوه فروش ماهی نیز نسبت به گذشته تغییر چندانی کرده؛ ماهی ها را که از پره های ماهیگیری به بازار می آورند، سماک ها چوب حراج می زنند تا به شکل کلی به بهترین قیمت بفروشند، خرده فروشی نیز در مغازه ها یا روی طبق و تخته های فروش انجام می گیرد.
مهلت قانونی صید ماهیان استخوانی به طور معمول از اواسط مهرماه تا اواسط فروردین است. سه هزار و ۸۰۰ صیاد در قالب ۵۱ شرکت تعاونی از ساعت شش صبح تا ۱۱ شب به کار صید مشغولند؛ کفال، سفید، کپور، سیم و سوف عمده ترکیب صید را تشکیل می دهند.
نرخ ماهی ثابت نیست و بستگی به عرضه و تقاضا دارد بنابراین میزان ماهیان صید شده در هر روز و درخواست مشتری بر روی قیمت آن تاثیر دارد.
در بازار عید امسال ماهی سفید با توجه به اندازه و داشتن اشپل به قیمت های متفاوت از ۱۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان، کفال از چهار تا ۴۰ هزار تومان، کپور کیلویی ۱۱ هزار تومان، سیاه کولی کیلویی ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان، کیلکا کیلویی سه هزار تومان و آزاد کیلویی ۱۵۰ هزار تومان به فروش می رسید.
بازار ماهی انزلی با حدود ۱۵ عمده فروش و ۱۵۰ طبق خرده فروشی ماهی، زیر پل قدیمی این شهر گرچه تا استانداردهای لازم فاصله بسیار دارد و سال هاست که در انتظار بهسازی بسر می برد، اما بعنوان مهمترین بازار ماهی شمال کشور، همچنان از جاذبه های گردشگری این شهر ساحلی بشمار می رود.
بندرانزلی در ۴۰ کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان واقع است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *