شکوفایی بندر شهید بهشتی چابهار مهم‌ترین ماموریت آریا بنادر

مدیر عامل شرکت «آریا بنادر ایرانیان» تجهیز و توسعه بندر شهید بهشتی را مهم‌ترین کار شرکت عنوان کرد و گفت: باید با شکوفایی آن، پای سرمایه‌گذاران خارجی را به این بندر باز کنیم.
دکتریاسری-مدیرعامل آریابنادر
دکتر ابراهیم یاسری در خصوص فعالیت‌های شرکت تحت مدیریت خود در بندر چابهار گفت: بر اساس قرارداد منعقد شده با سازمان بنادر و دریانوردی،۲۱۰ هکتار زمین در بندر شهید بهشتی چابهار در اختیار شرکت آریا بنادر ایرانیان قرارداده شده تا آن را تجهیز و از آن به مدت ۳۰ سال بر اساس طرح توجیهی فنی و اقتصادی بهره‌برداری کند.

وی ادامه داد: فعالیت‌های شرکت آریا بنادر ایرانیان در چابهار در دو بخش انجام می‌شود.بخش اول؛ شامل توسعه، تجهیز و بهره‌برداری از فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار است که در فضایی به مساحت ۲۱۰ هکتار و با سرمایه‌گذاری ۴۰۳ میلیون دلاری در حال انجام است، بخش دوم؛ شامل جذب سرمایه‌گذار خارجی برای تأمین بخشی از تجهیزات اسکله کانتینری در این بندر است که برای این کار با شرکت IPJPL از کشور هندوستان قراردادی به امضاء رسیده؛ بر اساس این قرارداد شرکت هندی نسبت به خرید تجهیزات بندری به ارزش ۸۵ میلیون دلار اقدام خواهد کرد و پس از آن در یک دوره هشت ساله به صورت BOT اقدام به بهره‌برداری خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آریا بنادر ایران ضمن اشاره به مبلغ ۴۰۳ میلیون دلاری هزینه این پروژه به نحوه تامین آن پرداخت و گفت: حدود ۸۰ درصد از این مبلغ از صندوق توسعه ملی وام گرفته شده؛ این وام به صورت ده ساله و شامل دو سال خرید و هشت سال بهره‌برداری است، بانک کارگزار، بانک توسعه صادرات تعیین شده است. بقیه مبلغ این پروژه نیز راساً از طرف شرکت آریا بنادر تأمین خواهد شد. با توجه به وسعت پروژه و حجم بالای تبادلات مالی آن، شرکت‌های مختلف داخلی و خارجی می‌توانند با خرید بخشی از سهام شرکت، در انجام این پروژه با ما مشارکت کنند.

وی در ادامه به انواع تجهیزات و ماشین‌آلات به کار گرفته شده اشاره کرد و گفت: انواع تجهیزات خشکی و دریایی؛ از جمله مکنده غلات، گنتری کرین، ریچ استاکر، ترنس تینر و تجهیزات دریایی مختلف مانند یدک‌کش، لایروب، شناور امداد و نجات وسایر ماشین‌آلات و تجهیزات دیگر که در فهرست خرید ما قرار دارند. رویکرد مهم آریا بنادر در تجهیز بندر شهید بهشتی توجه به کیفیت برترِ تجهیزات و ماشین‌آلات و استفاده از بهترین و به‌روزترین آنها در این بندر است، در همین راستا، برای خرید این تجهیزات با برگزاری مناقصه‌های بین‌المللی از شرکت‌های معتبر خارجی خریداری و با کمک صنایع داخلی تولید و تأمین می‌شوند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *