شناسايي ۲۰ مکان مستعد پرورش ميگو در سواحل چابهار

۲۰ سايت و مزرعه مستعد پرورش ميگو در سواحل چابهار شناسايي شده است و سايت رودريک با ۶ سال وقفه امسال زير کشت مي رود.


به گزارش خبرگزاري آريا ،مدير کل شيلات سيستان وبلوچستان با اشاره به پيشرفت ۸۰درصدي در آماده سازي سايت رودريک از خصوصي کردن بنادر ماهيگيري سيستان وبلوچستان خبر داد.
هدايت الله ميرمراد زهي در گفتگو با خبرنگار مانا در چابهار با بيان اينکه سواحل سيستان وبلوچستان به دليل درجه حرارت خوب در هشت ماه از سال مناسب براي پرورش ميگو است، اظهار داشت: ۲۰ سايت مستعد پرورش ميگو با مساحت ۴۲هزار هکتار در ۳۲۰ کيلومتر مرز آبي و۵۰۰ کيلومتر در سواحل سيستان وبلوچستان شناسايي شده است.
وي افزود: سايت پرورش ميگو گواتر با چهار هزار هکتار مساحت و۶۶۰ هکتار تاسيسات زيربنايي در حال فعاليت است که در سال جاري ۷۰۰هکتار از آن زيرپوشش ميگو مي رود.
به گفته مديرکل شيلات سيستان وبلوچستان يکي از سايت هاي مستعد پرورش ميگو، سايت رودريک چابهار است که ۱۴۰هکتار آن با وقفه اي ۶ ساله وبا سرمايه گذاري کويتي ها امسال به زير کشت ميگو مي رود.
ميرمرادزهي تاکيد کرد: مجتمع پرورش ميگو رودريک بامساحتي بالغ بر هزار و ۵۰۰ هکتار در دو بخش ۲۵۰ هکتاري و هزارو ۲۵۰هکتاري به صورت غربي و شرقي طراحي شده است.
وي با اشاره به آماده سازي سايت پرورش ميگو رودريک براي سرمايه گذار کويتي خاطرنشان کرد: قرارداد ساخت اسکله روديک و آبگيري آن با اعتباري حدود پنج ميليارد تومان با شرکت ايمن ساز تهران به مدت۲۷ ماه تنظيم شده است که با پيشرفت بيش از ۸۰ درصد، امسال آماده پرورش ميگو مي شود.
به گفته اين مقام مسئول،عمليات ساخت اسکله روديک و آبگيري آن، برق رساني، ايستگاه پمپاژ، جاده دسترسي و آب آشاميدني بر عهده شيلات است.
مديرکل شيلات سيستان وبلوچستان در بخش ديگري از سخنانش بابيان اينکه تمام هشت بندرصيادي اين استان به بخش خصوصي واگذارشدند، تصريح کرد: دراين بنادر يک مديربندر ويک بهره بردار که همان شرکت خصوصي مالک بندر است، فعاليت مي کنند.
وي ادامه داد: هدف از واگذاري بنادر فعال نگه داشتن بندر وآماده کردن تمام نيازهاي اسکله وصيادان توسط بخش خصوصي است.
به گفته ميرمرادزهي شرکت خصوصي مالک بندر وظيفه دارد، تمام نيازهاي بندر ازجمله سوخت رساني به لنج ها،تامين انبار وسردخانه براي صيد، پاک سازي دريا وآموزش صيادان را انجام دهد.
مديرکل شيلات سيستان وبلوچستان تاکيد کرد: به منظور ارايه خدمات بهتر، صياد مبلغي را از هربار درياروي وصيد خود به بهره بردار بندر مي دهد که به ازاي هر کيلوگرم صيد چيزي بالغ بر۳۰ تا ۵۰تومان است.
وي با اشاره به نظارت هاي مستمر برعملکرد بهره بردار بندر اظهارداشت: بهره بردار موظف است، عملکرد سالانه خود را به صورت ترازنامه به ما تحويل دهد و چنانچه کوتاهي صورت گرفته باشد، بهربردار بازخواست ودرنهايت قرارداد او فسخ وبه فرد ديگري واگذارمي شود.
شايان ذکر استان سيستان وبلوچستان با دارا بودن ۳۲۰کيلومترمرز آبي رتبه دوم صيدوصيادي را دراقيانوس هند پس از اندونزي داراست.اين استان با دارابودن هشت بندرماهيگيري،سه مرکزتخليه صيد و۳۲ تشکل صيادي براي بالغ بر۲۴هزارنفر فرصت شغلي ايجاد کرده است.
چابهار به دليل نزديکي به خط استوا به نسبت گرم و مرطوب و به خاطر بادهاي موسمي مونسون متعادل است. درجه حرارت سواحل اين شهرستان در هشت ماه از سال مناسب براي پرورش ميگو است و اين امر سبب شده تاکارشناسان، اين منطقه را به بهشت آبزي پروي تشبيه کنند.

سامانه جامع دريايي در بندر فريدونکنار راه اندازي شد

معاون طرح و توسعه اداره کل بنادر و دريانوردي استان مازندران هم گفت : سامانه جامع دريايي در بندر فريدونکنار نصب و راه اندازي شده است.
به گزارش مانا، حسن يکدله پور با اشاره به عملياتي سازي سامانه جامع دريايي در بندر فريدونکنارازابتداي سال جاري گفت: به منظور رفاه حال مشتريان و در راستاي دولت الکترونيک و مکانيزه کردن کليه فرآيندهاي خدمات دريايي، اداره آمار و انفورماتيک نسبت به نصب و راه اندازي سيستم جامع دريايي در بندر فريدونکنار اقدام کرده است.
وي با اشاره به مشخصات اين سيستم خاطرنشان کرد: پنج زيرسيستم از مجموع ۹ زيرسيستم با عناوين مديريت ورود و خروج شناوران، کنترل و بازرسي شناوران، مديريت ارتباطات دريايي، مديريت محيط زيست دريايي و مديريت جستجو و نجات دريايي در اين سامانه عملياتي سازي شد.
منبع:خبرگزاري آرياپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *