سفر به بندر عباس: از «حمام گله داری» تا «معبد هندوها»

بندر عباس، به عنوان بزرگ ترین بندر ایران، یکی از مقصدهای گردشگری دریایی و تاریخی جنوب کشور به شمار می رود که در تمام ایام سال به خصوص در فصل زمستان و آغار بهار، پذیرای هزاران گردشگر از سراسر ایران است. به دلیل وضعیت آب و هوایی این منطقه، سفر به بندرعباس همواره در نیمه دوم سال به خصوص در فروردین، طرفداران زیادی دارد.

گزارش امروز گردشگری شما را با جاذبه های گردشگری و تاریخی بندر عباس آشنا می کند. بندر عباس تنها شهر ایران محسوب می شود که از هر چهار حوزه حمل و نقل هوایی، زمینی، ریلی و دریایی برخوردار است. این مسئله تاثیر زیادی در موضوع گردشگری دارد.

برقع، یکی از پوشش های زنان بندر عباس در استان هرمزگان.
بندر عباس کجاست؟

اگر به دنبال یک مقصد گردشگری معتدل در ایام نوروز هستید، سفر به بندرعباس در اواخر اسفند و اوایل بهار توصیه می شود. مسافرت ها به مناطق جنوبی کشور، در مقایسه با شهرهای شمالی کمتر است. به همین خاطر، بسیاری از مقصدهای گردشگری بکر و ناب این خطه، مورد غفلت واقع شده.BA5

در سال ۱۶۲۲ میلادی، شاه عباس توانست با کمک انگلیسی ها و یک سردار ایرانی به نام امام قلی خان، پرتغالی ها را شکست دهد. به افتخار این پیروزی، بندر گمبرون به بندر عباس تغییر نام پیدا کرد.

بیشتر ما درباره شهر بندر عباس و جاذبه های گردشگری بی مانندش مطالب زیادی را شنیده و خوانده ایم، اما اغلب فرصت بازدید از آن ها را نداشته ایم. شاید، تعطیلات نوروز باستانی زمان خوبی برای کشف نقاط کمتر دیده شده ایران در مناطق جنوبی باشد.

شهرستان بندرعباس، در شمال تنگه هرمز، یکی از استراتژیک ترین مناطق جهان قرار دارد و مساحت آن حدود ۴۵ کیلومتر مربع برآورد می شود. اگر از این شهرستان به سمت شمال حرکت کنید، به شهرستان حاجی آباد خواهید رسید. در شرق آن، میناب و رودان واقع شده و در غرب نیز، دو بندر معروف به نام های خمیر و بندر لنگه قرار دارند.

بندر خمیر و بندر لنگه، نقطه آغاز خوبی برای سفر به جزیره مرجانی کیش هستند. در جنوب بندرعباس، خلیج همیشه فارس و جزیره قشم قرار دارند که مقصدهای گردشگری جذابی برای دیدار با دلفین های بازیگوش به شمار می روند.

استان هرمزگان، یکی از کلیدی ترین استان های کشور از نظر اقتصادی و تجاری بوده که مرکز آن بندرعباس نام دارد؛ جایی که در کتاب های تاریخ، از آن به عنوان بندر گمبرون یاد شده است. بسیاری از موارد ترانزیت کالا از طریق بنادر شهید رجایی و شهید باهنر بندرعباس صورت می گیرد.

اگر علاقه مند هستید که نحوه بارگیری و تخلیه کالای کشتی های عظیم و غول پیکر ایرانی و بین المللی را از نزدیک شاهد باشید، سفر به بندر عباس می تواند این فرصت را برای شما فراهم کند.

فاصله بندر عباس از پایتخت کمتر از ۱۴۰۰ کیلومتر است و سفر هوایی به سمت آن حدود ۹۰ دقیقه به طول می انجامد. آب و هوای گرم و مرطوب این شهر، سبب شده که بهترین فرصت سفر از نیمه آبان ماه تا اواسط فروردین باشد. شما می توانید به صورت لحظه ای آخرین اطلاعات جوی هرمزگان را از اداره هواشناسی استان دریافت کنید.
چه خبر از خط گردشگری دریایی بندر عباس؟

بهمن ۹۴ بود که نخستین خط گردشگری تفریحی دریایی بندرعباس افتتاح شد ۱۰ ماه بعد یعنی در آبان ۹۵ نیز، نخستین خط دریایی بین بندر چاربهار، استان هرمزگان و مسقط عمان راه اندازی شد. اکنون، مسافرانی که روادید عمان را داشته باشند، می توانند به چابهار رفته و از آنجا به کشور سلطان نشین عمان، سرزمین لاک پشت های در حال انقراض خلیج فارس سفر کنند.
شناور مورد استفاده در خط دریایی ۳ ساعته بین بندر چابهار و بندر مسقط عمان.

 

این خط دریایی، توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان راه اندازی شده است. شما می توانید برای اطلاعات تکمیلی درباره آن، به درگاه مربوطه مراجعه کنید. با راه اندازی نخستین خط گردشگری دریایی بندر عباس، شما قادر خواهید بود در روزهای ۵ شنبه هر هفته، از ساعت ۱۹ تا ۲۲، از بندر مسافری شهید حقانی بندر عباس، توسط شناورهایی از ساحل گلشهر تا ساحل سوروی شهر بندر عباس، سفر دریایی داشته باشید.

این سفر در شب انجام می شود و جذابیت های خاص خود را دارد. اجرای موسیقی زنده با حضور هنرمندان و برنامه های مفرح، از جمله خدمات جذابی است که در این سفر دریایی ارائه می شود.
مراسم خاص بندری ها

مردمان خطه جنوب، بخشی از اقوام بزرگ خانواده ایران را تشکیل می دهند و به همین دلیل، آداب و رسوم خاص خود را دارند. حنابندان، یکی از آداب و رسوم متداول در عروسی جنوبی ها به خصوص در بندرعباس است. در شهر، نقاطی وجود دارد که می توانید نقش هایی از حنا را به سبک و سیاق جنوبی ها، بر روی دست و صورت خود ترسیم کنید.
مراکز خرید بندرعباس

بندرعباس، بر خلاف قشم، کیش و چابهار که یکی از مقصدهای اصلی پاساژ گردی گردشگران لوکس ایران هستند، بازارهای چندان مدرنی ندارد.

مجتمع تجاری دو دلفین بندرعباس.

نگین مجتمع های تجاری آن یعنی مجتمع تجاری زیتون، به عنوان نخستین مرکز تجاری مدرن شهر، هر روز پذیرای ده ها هزار گردشگر و اهالی بومی است. علاوه بر زیتون، مجتمع های تجاری شاخصی از جمله نیلی، ستاره جنوب، سیتی سنتر، ستاره شهر، سرو، رویال و کارگزاری در دسترس گردشگران قرار دارد.

بازارهای سنتی جذابی نیز در بندرعباس وجود دارند که بازدید از آن ها را به شما توصیه می کنیم. صنایع دستی، انواع خوراکی ها و ادویه های محلی و آشنایی با سبک زندگی و پوشاک و خوراک اهالی بندر، در این بازارها انتظار شما را می کشند.

اوزی ها، لاری ها، شهرداری و بازار روز از جمله مقصدهای گردشگری سنتی خرید شهر به شمار می روند. البته مرکز تجاری صدف، ملکه آسمان ها و مروارید نیز در دسترس علاقه مندان قرار دارند.

فرودگاه بندر عباس

اگر قصد دارید از طریق هوایی به بندرعباس سفر کنید، باید بلیط سفر را در اسرع وقت برای خود و خانواده رزرو نمایید. چرا که بندرعباس، یکی از مقصدهای هوایی همیشه شلوغ کشور است و پیدا کردن صندلی خالی در بسیاری از خطوط هوایی، کار آسانی به خصوص در روزهای پایانی سال و اوایل بهار نخواهد بود.

توصیه همیشگی ما برای خرید بلیط هواپیما و حتی رزرو محل اقامت در مقصدهای گردشگری ایران، استفاده از درگاه هایی همچون پین تا پین و زورق است. البته در این زمینه، آرمان سفر نیز می تواند خدمات خوبی را به مشتاقان سفرهای هیجانی ارائه کند.

فرودگاه بندر عباس، از جمله فرودگاه های مدرن و بین المللی کشور است که به واسطه قرارگیری در منطقه ای خاص، عضو «IATA» بوده و هر روز، پروازهای بسیار داخلی و بین المللی در آن صورت می گیرد. پرواز از کشورهای حوزه خلیج فارس، پاکستان و هندوستان، پروازهای ورودی بین المللی این فرودگاه را به خود اختصاص می دهند.

برای آگاهی از آخرین اطلاعات پرواز، از درگاه اطلاع رسانی فرودگاه بندر عباس استفاده کنید. فاصله فرودگاه بندر عباس تا مرکز شهر، کم تر از ۶ کیلومتر بوده و از تاکسی های محلی می توان برای سفر به داخل شهر استفاده نمود.
سفر به بندر عباس با اتوبوس و قطار

بندر عباس، دارای یک پایانه مسافربری بزرگ است که در محله نخل ناخدا قرار دارد. اگر علاقمند به سفر با اتوبوس هستید، از پایانه های مختلف مراکز استان های کشور، هر روز، چند اتوبوس وی آی پی و معمولی به مقصد بندر عباس در حرکت هستند.

اگر از تهران قصد عزیمت به بندر عباس را دارید، می توانید از پایانه های جنوب و شرق را استفاده کنید.

روزانه دو قطار مسافری از بندر عباس به مقصد تهران حرکت می کنند. اخیرا قطاری به نام غزال نیز در مسیر تهران-بندرعباس تردد دارد. از ایستگاه مسافری راه آهن بندرعباس، به مقصد اصفهان و مشهد نیز هر روز یک قطار در تردد است.
بندرعباس، مقصد تجاری و اقتصادی مهم کشور محصوب می شود و به همین خاطر، هر روز میزبان صدها تاجر و صنعتگر بین المللی از کشورهای مختلف جهان به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس است. به دلیل موقعیت خاص، هتل های بزرگی در آن جا احداث شده که از آن جمله می توان به هتل ۵ ستاره هرمز، هتل ۵ ستاره هما، هتل ۵ ستاره خلیج فارس و هتل آتیلار اشاره نمود.

گشتی در مقصدهای گردشگری بندرعباس

حال با آگاهی اجمالی از ظرفیت های ارتباطاتی، حمل و نقل و همچنین اقامتی بندرعباس، در ادامه این گفتار، نگاهی خواهیم داشت به مقصدهای گردشگری این شهر.

حمام گله داری: تنها یادگار بندر عباس قدیم

مسافران بندر عباس، یکی از برنامه های خود را به حمام گله داری اختصاص می دهند. این حمام، در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس در محله بازاراوزی ها – یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان – قرار دارد. گشتی ۲ دقیقه ای در حمام تاریخی گله داری را در ویدیوی زیر تماشا کنید.

گفته شده که این حمام تنها حمام باقیمانده قدیمی شهر بندرعباس است و احداث آن در اواخر قرن سیزدهم هجری قمری (قاجاریه) صورت گرفته. این مکان در حال حاضر به عنوان موزه مردم شناسی استان هرمزگان استفاده می شود.

حمام یاد شده، وقفی متعلق به مسجد گله داری و واقف آن تجارتخانه حاج شیخ احمد گله داری است. حمام گله داری دو دوره مرمت را در سی سال اخیر پشت سر گذاشته‌ است . این حمام تاریخی، در حاشیه خلیج فارس و در بلوار ساحلی شهر روی بستری رُسی که قابلیت نفوذپذیری آن به دلیل اشباع شدن از آب دریا بسیار کم است، قرار دارد.

نکته جالب توجه آن است که با توجه به رطوبت بالایی که در منطقه وجود دارد، در این بنا بیشتر از سنگ های دریایی اسفنجی و ساروج محلی و گچ دستکوب استفاده شده‌ است.

لازم به ذکر است که سنگ های اسفنجی به کار رفته در این عمارت که دارای قابلیت جذب رطوبت بالایی نیز هستند، از نواحی همجوار تهیه شده اند. تنها عامل تخریب طبیعی بنا، رطوبت بسیار بالای منطقه‌ بوده است. مصالح به کار رفته در کف حمام ، آجر فرش هستند. فضای معماری حمام گله داری مانند سایر حمام‌ های دیگر نواحی کویر مرکزی دارای فضاهای بینه، سر بینه، گرمخانه و خزینه‌ است.

مسجد گله داری

مسجد گله داری واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس، از جمله مقصدهای گردشگری مذهبی دیدنی شهر به شمار می رود. این محل مذهبی سال ۱۲۹۷ هجری شمسی ساخته شده و حدود ۱ قرن قدمت دارد.

صحن، شبستان، مناره و منبر زیبای مسجد گله داری سبب شده که این مکان، از جمله مساجد جذاب مناطق جنوبی لقب بگیرد. شبستان بزرگ مسجد دارای ۳۶ ستون مزین به گچ بری است .

اين بنا در محله اوزی هاي بندرعباس واقع شده و بر اساس کتيبه سنگی که در آنجا نصب گشته، توسط خیری به نام حاج شيخ احمد گله داری در قرن سیزدهم هجری قمری بنا گرديده است.

شبستان مسجد معماری جالبی دارد. بافت مربع شکل آن با شانزده ستون استوانه ای، ساختار جالبی را پدید آورده است. ستون ها و نيم ستون هایی که در شبستان شاهد خواهید بود، توسط طاق هايی با قوس شکسته به یکدیگر متصل شده و سطحی را براي پوشش تير چوبی مسجد فراهم کرده اند.

پوشش شبستان، به کمک تيرها و تخته های چوبی و اندود ضخيم گلی صورت گرفته و در تابستان، فضای خنکی را برای اهالی به خصوص گردشگران منطقه خلق می کند.

معبد هندوها

یکی از مقصدهای گردشگری مذهبی غیر اسلامی بندر عباس، معبد هندوها است که از جمله آثار تاریخی و جذاب بندر به شمار می رود. این ساختمان در سال ۱۳۱۰ هجری قمری – بیش از ۱۳۰ سال پیش – بنا گردید و از محل جمع آوری هدایای هندوها توسط تاجری هندی ساخته شد.

عمارت یاد شده شامل یک اتاق چهار گوش میانی است که بر روی آن، گنبدی زیبا قرار گرفته است و منظره جالبی را در برابر دیدگان گردشگران قرار می دهد. نکته جالب درباره این گنبد آن است که سبک معماری و مقرنس های پیرامونی سبب شده تا معماری گنبد معبد، از تمامی نمونه های مشابه متفاوت باشد.

معماری خاص گنبد هندوها در بندر عباس استان هرمزگان.

طرح معماری گنبد، کاملا از معماری بناهای هندوها در سرزمین شگفت انگیز هند الهام گرفته شده. این مکان پیش از انقلاب و در زمان حکومت پهلوی دوم، برای نیازهای هندوهای مقیم بندرعباس، کاربردهای فراوانی داشته است.

مسجد دلگشا

یکی دیگر از مقصدهای گردشگری مذهبی بندرعباس، مسجد تاریخی دلگشا است. این مکان از جمله قدیمی ترین بناهای منطقه جنوب کشور بوده و در سال های اخیر بارها مورد مرمت اساسی قرار گرفته. مسجد دلگشا در فهرست میراث ملی کشور قرار دارد.مسجد دلگشا در محله ای به همین نام واقع شده و در کناره خیابان ساحلی بندر عباس و نبش بلوار مرحوم طالقانی قرار دارد. بنای مذکور که توسط معماری به نام زین العابدین اوزی ساخته شد، مشتمل بر شبستان ۱۲ ستونه است.

در مسجد دلگشا، شاهد ایوان های ستون داری در بخش غربی، شرقی و جنوبی عمارت هستیم. بررسی ها نشان می دهد که از اين بنا تاکنون بخش ستون‌ داری در ميانه شبستان جديد باقی مانده که تنها قسمت درخور توجه به شمار می رود.اين بخش از شبستان دارای ۱۲ ستون با پايه‌ مکعب است که در بالا توسط قوس های جناغی به یکدیگر متصل شده و بستر لازم را برای برپا داشتن مسطح تير پوش فراهم کرده اند.

اگر به این مسجد مراجعه کنید، مشاهده خواهید کرد که ساقه و پايه ستون ها در تعميرات اخير با قطعات سنگ نما پوشش يافته است. در این مسجد، سر ستون ها و بخش های فوقانی آن ها دارای تزيينات گچی بوده و بخش های جديد بنا به ویژه نمای بيرونی آن، فاقد اصالت تاريخی و هنری است.

معماری خاص مسجد دلشگای بندر عباس در استان هرمزگان.

بخش قدیمی مسجد دارای ستون های متعدد با سر ستون‌ های گچبری شبیه به مسجد گله‌ داری و مسجد دژگان است.

 

تماشای نحوه صید آبزیان

یکی از تجربه های جالبی که در سفر به نقاط جنوبی و شمالی کشور همواره به آن روبرو هستیم، مشاهده شیوه صید و دریانوردی اهالی است. در مناطق جنوبی، به خصوص در بندر عباس بخشی از زندگی اهالی با صیادی حرفه ای و آماتور سپری می شود.

در بندرعباس، نوع خاصی از صیادی رواج دارد که به آن مُشتا گفته می شود. این روش با استفاده از جذر و مد دریا انجام می گیرد.

شیوه کار به این صورت است که چوب‌ هایی در ساحل كار گذاشته شده و با استفاده از تور حصاری ایجاد می‌شود. هنگام بالا آمدن آب، تعدادی آبزی وارد آن شده و با پايين رفتن آب، آبزيان داخل آن به وسيله صاحبان مشتا ها صيد می‌ شوند.

این نوع صید در اکثر سواحل استان هرمزگان انجام می‌شود. در راستای حفاظت از آبزیان در فصل تخم گذاری صید هامور، این شیوه سنتی صید از ۱۵ فروردین تا آخر اردیبهشت در آب های هرمزگان ممنوع است.

در این نوع صید با استفاده از تور و میله، تور را به صورت افقی در ساحل دریا نصب می کنند و آبزی با استفاده از جزر و مد دریا به دام می افتد. توجه داشته باشید که صید حلوای سفید، سیاه و ماهی شوریده از اول اردیبهشت تا پایان خرداد و صید میش ماهی نیز از نیمه اول مرداد تا پایان شهریور ممنوع است.

علاوه بر این موارد، صید با تورهای منوفلامنت نیز در طول ساحل در آبهای هرمزگان ممنوع است. منوفلامنت توری ریز و نامرئی است که در آن ماهی های کوچک صید شده و به این شکل ذخایر آبزیان از بین می رود. هرمزگان با سالانه صد و چهل و سه هزار تن صید آبزی رتبه نخست را در کشور دارد.

این استان هزار و چهار صد و سی کیلومتر مربع ساحل و بیست و دو بندر صیادی دارد. صید بی رویه و غیر مجاز از عوامل تخریب زیستگاه ها و کاهش ذخایر آبزیان در هرمزگان به شمار می رود.

نحوه صید سنتی مشتا در بندر عباس.

در مدت اقامت در بندر عباس، می توانید یکی از سفرهای نوروزی یا بهاری خود را به گشتی در سواحل اختصاص دهید و با انواع و اقسام صیادی آشنا شوید.
توصیه های سفر به بندرعباس

۱- پیش از سفر به بندرعباس، اطلاعات گردشگری و اقامتی را از اداره گل گردشگری هرمزگان جویا شوید.

۲- مقصدهای گردشگری هرمزگان تنها به بندرعباس ختم نمی شود و فرصت های بسیاری از کیش تا هرمز و قشم و چابهار در اختیار شما قرار دارد.

۳- اگر عاشق گردشگری دریایی در بندر عباس هستید، اطلاعات لازم را از موسسات گردشگری مرکز بندرعباس کسب کنید.

۴- از بندرعباس می توانید با کشتی به جزیره کیش و قشم بروید. موسسات گردشگری در میادین اصلی بندر عباس، بلیط سفر را در اختیار شما قرار می دهند.

۵- توصیه جهانی در سفر به بندر عباس را از وب سابت های معتبر بین المللی جویا شوید.

۶- پوشاک سنتی اقوام جنوب و همچنین صنایع دستی شهر بندرعباس و استان هرمزگان را در بازارهای بزرگ می توان تهیه کرد.

۷- در صورتی که خواهان سفر با قطار هستید، مدت زمان طولانی سفر را در نظر داشته باشید و ۳ هفته قبل از سفر نسبت به رزرو بلیط اقدام کنید.

۸- در سفر به بندرعباس، سفر ریلی خود را یک طرفه رزرو نکنید. در غیر این صورت با موج بازگشت مسافران نوروزی مواجه می شوید و دسترسی به بلیط، بسیار محدود می گردد.

(علی زمانی)پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *