سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) خبر داد:تصویب اولیه پروژه جهانی مقابله با انتقال گونه های مهاجم آبزی

پروژه جهانی جدید مقابله با اثرات نامطلوب انتقال گونه های مهاجم آبزی از طریق کشتی ها ، موسوم به پروژه مشارکتی Glofouling ، به تصویب اولیه سازمان بین المللی دریانوردی قرار گرفت .

این پروژه با مشارکت صندوق تسهیلات محیط زیست جهانی ( GEF ) ، برنامه توسعه سازمان ملل متحد ( UNDP ) و سازمان بین المللی دریانوردی ( IMO ) به مسئله انتقال گونه های آبزی از طریق خزه زدگی زیستی یا تجمع ارگانیزم های دریایی بر روی بدنه و سازه کشتی ها در زیر سطح آب می پردازد .

براساس این گزارش ، تأثیرات بارز زیست محیطی ، اقتصادی و اجتماعی ناشی از تهاجم زیستی در محیط زیست دریایی ممکن است فعالیت های مرتبط با شیلات ، پرورش آبزیان ، زیرساخت های ساحلی و سایر اقدامات توسعه ای را تحت تأثیر قرار دهد و در نهایت بقا و معیشت جوامع ساحلی را با تهدید جدی رو به رو سازد .
براساس این گزارش و بنابر اعلام معاونت امور دریایی سازمان بنادر ، پروژه Glofouling از شیوه موفق همکاری این سه سازمان در انجام پروژه مشارکتی Globallast پیروی خواهد کرد که با هدف ظرفیت سازی برای اجرای کنوانسیون مدیریت آب توازن کشتی ها ( BWM ) به مرحله اجرا درآمده بود . این کنوانسیون بین المللی در جهت مقابله با انتقال گونه های مهاجم آبزی از طریق آب توازن حمل شده در کشتی ها تلاش می کند .

این پروژه جدید سعی در ایجاد ظرفیت در میان کشورهای در حال توسعه برای تقلیل انتقال گونه های مهاجم آبزی از مجرای خزه زدگی بدنه کشتی ها خواهد داشت . « استفان میکالف » مدیر بخش محیط زیست دریایی آیمو در این خصوص اعلام کرد : « سازمان بین المللی دریانوردی سردمدار تلاش های جهانی برای مقابله با انتقال گونه های مهاجم آبزی توسط کشتی ها بوده است ، و مواجهه با مسئله خزه زدگی زیستی بدنه کشتی ها نیز گامی حیاتی در جهت حفاظت از تنوع زیستی دریاها به شمار می رود . پاکسازی بدنه کشتی ها به منظور کاهش تجمع گونه های آبزی همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از صنایع کشتیرانی را به عنوان مزیتی اضافی به همراه خواهد داشت ، چرا که حرکت کشتی در نتیجه رفع خزه زدگی تسهیل خواهد شد . »

طرح اولیه پروژه Glofouling در ماه می ۲۰۱۷ توسط شورای GEF و با بودجه اجرایی ۹/۶ میلیون دلار به تصویب رسید و پروژه اکنون در مرحله آماده سازی و تکمیل جهت ارائه مجدد به این شورا و کسب تأیید آن پیش از آغاز فرآیند اجرا به سر می برد .

همچنین به گفته « اندرو هادسن » رئیس برنامه حاکمیت آبها و اقیانوی های UNDP ، پروژه Glofouling فرصتی بی نظیر برای کمک به مقابله با یکی از مجاری مهم باقیمانده برای انتقال گونه های مهاجم آبزی قلمداد می شود که تأثیرات نامطلوب سنگینی بر اقتصاد و زندگی مناطق گوناگون دنیا بر جای می گذارد .پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *