راستاد در نشست با فراکسیون بنادر و توسعه دریایی مجلس خبر داد :افتتاح عملیات ترانزیت کالا از هند به افغانستان از طریق بندر چابهار ؛ بزودی

معاون وزیر راه و شهرسازی در جمع اعضای فراکسیون بنادر ، دریانوردی و توسعه دریایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فاز اول بندر چابهار در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه سواحل مکران تکمیل شده است ، از افزایش ظرفیت بندر چابهار به ۸,۵ میلیون تن خبر داد.

به گزارش روابط عمومی ، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در این دیدار که اعضای هیات عامل سازمان نیز حضور داشتند ، با اشاره به اینکه بخشی ازتجهیزات بندر چابهار وارد کشور شده و بخش دیگر در حال ورود به کشور است، افزود: به زودی با حضور مسئولان عالی‌رتبه کشوری و سران کشورهای منطقه، فاز اول بندر چابهار افتتاح خواهد شد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: افتتاح عملیات ترانزیت کالا از هند به افغانستان از طریق بندر چابهار با محموله ۱۰۰ هزار تنی نیز بزودی انجام خواهد شد،در ملاقاتی که با سفیر هند داشتیم مقرر شد شروع این فعالیت در بندر چابهار و مراسم ورود اولین کشتی با حضور سفرای هند، افغانستان و برخی مقامات کشوری و منطقه انجام شود.
راستاد تاکید کرد: کشورهای منطقه برای توسعه ترانزیت از طریق بندر چابهار، عزم جزم دارند.
تشکیل دفتر‌ CBC ایران و عراق پیگیری می شود
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنان اش با اشاره به ضرورت احیای فعالیت تجاری بندر خرمشهر ، خاطر نشان کرد: مطابق با معاهده‌نامه ۱۹۷۵ الجزایر، مذاکرات با طرف عراقی به صورت جدی در دست پیگیری است . در همین راستا افتتاح مجدد دفتر هماهنگی‌های مشترک CBC بین ایران و عراق برای انجام اموری نظیر خارج‌سازی مغروقه‌ها و لایروبی ضروری است که بجد دنبال شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: با لایروبی اروند شاهد استفاده بهینه از ظرفیت‌های بندر خرمشهر خواهیم بود.
امیرآباد بهترین بندر خزر‌
وی با اشاره به اینکه در بنادر شمالی کشور ظرفیت‌های مطلوبی مهیا شده است، گفت: بندر امیرآباد به لحاظ تثبیت امکانات و پسکرانه بزرگ صنعتی، بهترین بندر ساحلی خزر است و از پنج کشور حاشیه دریای خزر،  بندری با چنین امکاناتی ندارند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به لزوم توسعه گردشگری در سواحل کشور گفت: در زمینه زیرساخت‌های گردشگری اعم از اسکله‌های موقت شناور و شناور مناسب گردشگری، حمایت‌های لازم از سوی سازمان بنادر انجام می‌شود و فعالان و سرمایه گذاران این حوزه می توانند به ما مراجعه کنند.
وی افزود: اگر بخواهیم از ظرفیت بنادر شمالی استفاده کنیم، باید بازارهای صادراتی تقویت شوند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه کشتی‌های رو ـ رو که کامیون یخچال‌دار را جابه‌جا می‌کند، در بنادر انزلی و نوشهر داریم، گفت: حمل و نقل کانتینری در بنادر خزر در هیچ کشوری نهادینه نشده است.
ایران جزو ۲۰ کشور اول دارای کشتی‌های تحت‌پرچم
وی اظهار داشت: از دیگر نیازهای ضروری ما این است که ناوگان منطقه ما در خلیج فارس از مدل سنتی به مدرن تغییر یابد؛ از دیگر مقوله‌های مهم در بنادر جنوبی کشور، توسعه آموزش و ارتقاء کیفیت کار دریانوردان است که به صورت مستمر دنبال می‌شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی یادآور شد: کیفیت ناوگان اقیانوس‌پیما باید در عرصه بین‌المللی افزایش یابد؛ کشور ما از نظر ناوگان تحت پرچم در رده‌های بالای جهان قرار دارد و جزو ۲۰ کشور اول دنیا در حوزه ناوگان تحت پرچم هستیم.
ساماندهی سواحل با مشارکت استانداران‌ ساحلی
راستاد تأکید کرد: برنامه جدی برای حفاظت از سواحل در قالب کمیته ساماندهی سواحل در استان‌های ساحلی در دستورکار است که ریاست آن را استانداران برعهده دارند؛ آزادسازی‌های خوبی در سواحل شمال کشور انجام شده است که با برنامه‌ریزی دقیق امیدواریم هم از ساخت و سازهای فاقد مجوز جلوگیری شود و هم ساخت و سازهای غیرقانونی نیز قلع شوند.
بنا‌بر‌این گزارش، در ادامه این مراسم، نمایندگان مجلس و اعضای فراکسیون بنادر دریانوردی و توسعه دریایی مجلس شورای اسلامی نیز مواردی را مطرح کردند.
مدیریت صحیح سواحل و دریاها، ممانعت از تجاوز به ساحل، جلوگیری از ساخت اسکله‌های غیرمجاز، نظارت بر خصوصی‌سازی‌ها در بنادر، مشوق‌های جذب سرمایه‌گذار در بنادر، الزام وجود کانتینرهای یخچال‌دار در بندر امیرآباد از مواردی بود که از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *