دیگر از مدرسه محمدیه بندرلنگه،سومین مدرسه تاریخی ایران،اثری وجودندارد

مدرسه محمدیه بعد از مدرسه دارالفنون تهران و سعادت بوشهر جزء نخستین مدارس کشور محسوب می‌شد.
مدرسه محمدیه بندرلنگه،سومین مدرسه ایران
مدرسه محمدیه که طبق اطلاعات ارائه شده مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بندرلنگه بعد از مدرسه دارالفنون تهران و سعادت بوشهر از نخستین مدارس کشور محسوب می‌شد، طی سال ۱۲۹۰ هجری شمسی و در زمان نیابت حکومت میرزا عبدالله خان نوری مدحت‌السلطنه به مدیریت عبدالحق که از فضلا و ادبای دانا و اهل هندوستان بود تأسیس شد.

مدرسه محمدیه قبل از تأسیس، خانه متروکه و باغی بود که دارای نخلستان و هم‌چنین محل اسکان تفنگچی‌ها و نگه‌داری اسب حکمرانان وقت بندر لنگه بود، مردم شهر لنگه و افراد خیّر آن را بازسازی و نامش را محمدیه که برگرفته از نام حضرت محمد(ص) بود.
اولین مدرسه دربندر لنگه بانام” انجمن ” تاسیس شد و مدیر آن شخصی دانا و فاضل بنام “عطوف” بود.سپس مدرسه را به محل کنونی آن انتقال داده و آن را مدرسه محمدیه نامیدند.

این مدرسه همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۰ دبستان محمدیه بندرلنگه تجدید بنا شد و در مراسمی با حضور استاندار هرمزگان و دیگر مدیران محلی ، ساختمان جدید این مدرسه مورد بهره برداری قرار گرفت.

توضیح عکس بالا: عکس معلمین و شاگردان مدرسه محمدیه را درسال ۱۳۰۵ خورشیدی نشان می دهد،و عکاس اهل هندوستان بوده است.شاگردانی که پرچم در دست دارند،آقایان محمدعلی انفرادی و عبدالله جرزی نام دارند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *