با اجرای سامانه جامع مدیریت پروژه در بنادر عملیاتی می‌شود؛ کاهش ۳۰ درصدی هزینه های بندری

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به مزیت های اجرایی شدن سامانه جامع مدیریت پروژه در این سازمان گفت: اجرای این پروژه در سازمان بنادر تا ۳۰ درصد هزینه های ما را کاهش می دهد.

نورالدین علی‌آبادی، در همایش معرفی سامانه جامع مدیریت پروژه با بیان اینکه هم‌اکنون در سازمان بنادر حدود یک هزار پروژه وجود دارد، افزود: این سامانه برای انجام تمام پروژه‌ها و قراردادها در سازمان بنادر کاربرد دارد.
علی‌آبادی هزینه طراحی و اجرای این سامانه را ۹ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با اجرای این سامانه و در چارچوب مدیریت ارزش، هزینه‌های اجرایی شدن برخی از پروژه‌ها در سازمان بنادر تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.
وی با بیان اینکه در اجرای توسعه دولت الکترونیک اطلاع مردم و فعالان عرصه بنادر از پروژه‌ها در سازمان بنادر به‌صورت الکترونیکی ضروری است، افزود: سامانه جامع مدیریت پروژه، سامانه‌ای برای کنترل پروژه‌های مختلف اجرایی در کشور است که در آن از استاندارد PMI استفاده‌شده تا بتوانیم روند پیشرفت هر پروژه را در سازمان بنادر کنترل کنیم.
معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در اجرای این سامانه الکترونیکی، میزان پرداخت هزینه‌ها، شناسایی مسیر بحرانی پروژه و درصد پیشرفت کارها در سازمان بنادر به‌خوبی رصد می‌شود.
علی‌آبادی افزود: این پروژه برای نخستین بار در بندر امام (ره) به‌عنوان آزمایشی (پایلوت) و نمونه اولیه اجرایی شد تا روند کار در ۱۰ مرحله ازجمله زمان اجرای پروژه ، هزینه اجرا و درصد پیشرفت آن و شفافیت‌های مالی پروژه مشخص شود.
وی ادامه داد: برای تسهیل کار با این سامانه تاکنون چندین دوره آموزشی برای اشخاص حقیقی و حقوقی برگزارشده تا با آموزش‌های موردنیاز نحوه انتقال آخرین اطلاعات پروژه‌ها در سازمان بنادر به این سامانه تسهیل شود.
معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه با محوریت فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) همه پروژه‌های سازمان، قراردادهای BOT و BLT و دیگر قراردادهای سازمان بنادر در این سیستم تعریف‌شده است، گفت: اجرای این سامانه بسیاری از هزینه‌های سازمان را در اجرای پروژه‌های مختلف بندری و دریایی کاهش خواهد شد.
علی‌آبادی افزود: سامانه جامع مدیریت پروژه به‌تدریج در تمام بنادر در شمال و جنوب کشور به بهره‌برداری می‌رسد، و این سامانه تلفیقی از سامانه صورت‌وضعیت الکترونیکی و کنترل پروژه بر مبنای دستاوردهای سامانه کنترل پروژه (PMIS) است.
معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر در پایان با اشاره به رویکرد سیستمی در اجرای مقررات و دستورالعمل‌های کلان دولت و تأکید هیات عامل سازمان بنادر برای شفاف‌سازی و الکترونیکی سازی صورت‌وضعیت شرکت‌های مشاور و پیمانکار گفت: این سامانه با عنایت به مفاد بندهای پ و ج ماده ۶۷ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه کشور مبنی بر ضرورت الکترونیکی شدن تمام فرآیندهای اجرایی و خدماتی و نیز باهدف اصالت بخشیدن به اسناد الکترونیکی ازجمله اسناد مالی و حذف اسناد کاغذی، در سازمان بنادر اجرا می‌شود.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *