بانک توسعه صادرات ایران از تامین ۳۴۰ میلیون دلار برای پروژه پتروشیمی سواحل مکران خبرداد

مدیر عامل بانک توسعه صادرات از تامین مالی پروژ پتروشیمی سواحل مکران به میزان ۳۴۰ میلیون دلار خبرداد.

علی صالح آبادی مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت :۱۸ میلیارد دلار برای پروژه پتروشیمی سواحل مکران تعریف شده که بانک توسعه صادرات ایران ۳۴۰ میلیون دلار آن را تامین مالی کرده، این پروژه شروع شده، محموله های آن وارد کشور شده است.

علی صالح آبادی-2

وی با بیان اینکه بانک توسعه صادرات نقشی مهمی در راستای سیاست‌های توسعه کل کشور و رسالت اصلی کمک به گسترش صادرات غیرنفتی برعهده دارد افزود: در برنامه پنجم توسعه به مبحث توسعه صادرات غیرنفتی و رشد آن اشاره شده، یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی موضوع صادرات کشور است، یعنی به نحوی که تولید ملی ما رقابت پذیر و صادرات محور باشد.

صالح‌آبادی در خصوص مهمترین رئوس عملکرد بانک توسعه صادرات در سال ۹۵ بیان داشت: خوشبختانه چند روز قبل اولین محموله تجهیزات ساخت فاز یک چابهار در حضور معاون اول رئیس جمهور وارد کشور شده اما در حال حاضر عملیات ساخت این بندر شروع شده، این بندریکی از بنادر بسیار مهم در شرق کشور است که کریدور شمال به جنوب را ایجاد می کند ،هندی ها به شدت علاقه مند سرمایه گذاری در این زمینه هستند و بخشی از تأمین مالی این پروژه را برعهده گرفتند.

وی با بیان اینکه یکی از محورهای برنامه ششم توسعه سواحل مکران بوده است، افزود: این بندرزمینه خوبی را برای گسترش صادرات ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: در ۱۰ ماهه امسال ۳هزار و ۸۸۴ میلیارد ریال برای ۱۹۸ بنگاه کوچک و متوسط صادرات محور تسهیلات اعطا کرده ایم.

صالح آبادی بیان داشت: ۴هزار میلیارد تسهیلات به بخش های مختلف صادراتی با یارانه سود ۵ درصد اختصاص داده ایم، در این زمینه توافقی با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته ایم، البته برای سرمایه درگردش ۱۰میلیارد دلار و برای طرح ها ۲۰میلیارد دلار در نظر گرفته شده است، اسامی را به صنعت معدن تجارت ارسال، یارانه آنها را دریافت و به صادرکنندگان پرداخت می کنیم.

امضای تفاهم نامه با اگزیم بانک اندونزی

وی گفت: در سفراخیر رئیس جمهوری اندونزی تفاهم نامه ای با اگزیم اندونزی منعقد کرده ایم، همچنین در سفر اخیر به مجارستان نیز برای همکاری با دو بانک این کشور مذاکراتی انجام دادیم.

صالح آبادی با تاکید بر توسعه همکاری با سایر اگزیم بانکها گفت: در سفر وزیر امور خارجه کشور به هند در خصوص راه اندازی خطوط اعتباری کوتاه مدت و بلند مدت مذاکراتی داشتیم، در حال حاضر در حال تبادل مدارک هستیم و رقم نهایی هنوز تعیین نشده است.

اعطای خط اعتباری به عراق

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: ۱۸میلیون یورو به یک بانک عراقی داده ایم تا شرکت های ایرانی صادرات خود را به عراق گسترش دهند، اولین خطی است که به عراق می دهیم اگر سایر بانک های عراق و کشورهای دیگر تمایلی به این اتفاق داشته باشند با آنها نیز به تبادل خطوط اعتباری اقدام خواهیم کرد.

وی افزود: دلیل اصلی اعطای خط اعتباری گسترش صادرات است چنانچه صادرکننده ای تمایل به صادرات محصولات ایرانی به نقاط شناسایی شده خود داشته باشد و طرف خارجی پول نقد برای خرید نداشته باشد، تا مدت دو سال می تواند از طریق بانک خارجی به خرید مدت دار کالای ایرانی اقدام کند. در این صورت ما از طریق خطوط اعتباری پول صادرکننده خود از طریق بانک خارجی طلب خواهیم کرد و با مشتری کاری نخواهیم داشت.

صالح آبادی گفت: خطوط اعتباری بانکی ما با روسیه و ارمنستان دایر است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *