افزایش مستمر مهارت‌های شرکتی در دستور کار شرکت سینا

افزایش مستمر مهارت‌های شرکتی در دستور کار شرکت سینا
مجتبی دلگشایی-مدیرعامل شرکت سینا
شرکت سینا با توجه به شرایط خاص کشور با بهره‌گیری از توان اپراتورهای داخلی و با افزایش توان عملیاتی خود با تکیه بر دانش و اندوخته‌های تجربی توانسته است امروزه سطح عملیات خود را در برخی از شاخص‌های عملیاتی به بالاترین مرتبه در مقیاس‌های بین‌المللی برساند.

مجتبی دلگشایی، مدیرعامل شرکت خدمات دریایی و بندری سینا به حضور شرکت‌های خارجی در همایش حمل و نقل و لجستیک خاورمیانه به اهمیت برگزاری چنین همایش‌هایی پرداخت و گفت:در حقیقت توسعه بنادر در گرو توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با سایر کشورهای منطقه است. با توجه به اینکه صنعت دریانوردی و بندرداری همانند برخی صنایع موجود یک صنعت وارداتی است، بنابراین حضور شرکت‌های خارجی معتبر در کنار شرکت‌های داخلی می‌تواند زمینه‌های شروع روابط و همکاری‌های منطقه‌ای و حتی بین‌المللی و نیز افزایش اعتبار جهانی شرکت‌های ایرانی را فراهم کند.

وی افزود: از نظر عملیاتی می‌توان به انتقال دانش و تکنولوژی، سرمایه‌گذاری و شناخت از بازار فعلی را فراهم آورد. اما قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم می‌باستی این سوال مطرح گردد که آیا سطح علمی و دانشی خود را تا چنین سطحی افزایش داده‌ایم تا در مذاکرات با شرکت‌های خارجی مانع از تکرار زیان‌های احتمالی باشیم؟ تا چه حد از افراد تحصیل کرده در این حوزه تخصصی استفاده می‌نماییم؟ چرا سازمان‌های ذینفع همانند گذشته در بحث آموزش ورود نمی‌نمایند؟پاسخ به چنین سوالاتی در سطح کلان ما را در جهت ورود به بازارهای جهانی کمک شایانی می‌نماید.

دلگشایی در ادامه به بهره‌گیری از توان مالی و فنی شرکای خارجی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در سال‌های گذشته توجه کم‌تری به تاثیر حمل و نقل در توسعه اقتصاد کشور شده است، بنادر کشور به شدت نیازمند سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف زیرساختی و به ویژه خدمات ارزش افزوده هستند. چنین سرمایه‌گذاری‌هایی باید در جهتی باشند که منجر به کاهش هزینه‌های حمل و نقلی و افزایش سرعت عملیات در ارایه خدمات باشند. بنابراین نیاز به سرمایه‌گذاری در این بخش به شدت احساس می‌گردد. سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی امر نیازمند نظارت کامل و فراهم نمودن شرایط مورد نیاز در بنادر می‌باشد. همچنین معتقدیم کشور ما می‌باستی در حالی که از سرمایه‌گذار داخلی حمایت می‌نماید از سرمایه‌گذاری‌ها و تجربیات شرکت‌های معتبر خارجی نیز استقبال نماید.

مدیرعامل شرکت خدمات دریایی و بندری سینا، در خصوص تامین نیازهای داخلی شرکت تصریح کرد:شرکت سینا با توجه به شرایط خاص کشور با بهره‌گیری از توان اپراتورهای داخلی و با افزایش توان عملیاتی خود با تکیه بر دانش و اندوخته‌های تجربی توانسته است امروزه سطح عملیات خود را در برخی از شاخص‌های عملیاتی به بالاترین مرتبه در مقیاس‌های بین‌المللی برساند. خوشبختانه زیرساخت‌های موجود به ویژه در بندر شهید رجایی به خوبی پاسخگوی انجام عملیات بار کپتیو در داخل کشور است. البته معتقدیم هنوز نیازمند افزایش سطح آموزشی و عملیاتی می‌باشیم. شایان ذکر است شرکت‌های داخلی علیرغم تلاش و سرمایه‌گذاری‌های کلان به دلیل موانع قانونی در اجرای توسعه بازار و بازاریابی، امکان دسترسی به بازار پر سود ترانزیت محروم می‌باشند. با این حال با نگاهی بر آمارهای ارایه شده از ظرفیت کل بنادر و حجم کالای مورد نیاز داخل کشور به این نتیجه می‌رسیم نیاز داخل کشور حدودا ۵۰% الی ۵۵% ظرفیت بنادر است.

دلگشایی در خاتمه صحبت‌های خود به معرفی و تشریح فعالیت‌های شرکت تحت مدیریت خود اشاره کرد و گفت: شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا از سال ۱۳۶۶ ارایه کننده خدمات تخلیه و بارگیری کشتی‌ها و همچنین خدماتی چون انبارداری، استریپ و استافینگ و سایر خدمات ارزش افزوده می‌باشد. با توجه به ماهیت انجام کار ترمینال اپراتوری، این شرکت روابط تجاری خود با مشتریان و شرکای داخلی و خارجی را براساس تمرکز بر تحقیق در بازار در جهت توسعه اهداف شرکت تبیین و تدوین می‌نماید.

وی افزود: روابط با شرکت‌های خارجی و داخلی را از دو منظر قبل از تحریم و بعد از تحریم می‌توان مورد بررسی قرار داد. در طول سال‌های گذشته با توجه به شرایط خاص کشور، شرکت سعی بر آن داشته تا با سرمایه‌گذاری‌ها در بخش زیرساخت‌ها بتواند با تسهیل امور، پاسخگوی نیازهای مشتریان خود در بنادر باشد. در جهت تقویت و ارتقاء روابط با شرکا و طرفین خارجی، شرکت سینا با آموزش پرسنل خود در داخل و خارج از کشور توانسته است سطح عملیات و قراردادی خود را تا بالاترین سطح افزایش دهد. با داشتن چنین استراتژی ها و مهارت‌هایی شرکت در طی این سال‌ها توانسته است با پیگیری مستمر مذاکرات با شرکت‌های خارجی پیشرو در این صنعت، موفق به انعقاد قراردادهای همکاری با شرکا و شرکت‌های بزرگ بین‌المللی برای نخستین بار در کشور گردد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *