آشوراده، تنها جزیره ایران در دریای خزر

جزیره آشوراده و یا جزایر آشور تنها جزیره ایرانی در دریای خزر است که از جاذبه‌های گردشگری بندر ترکمن حساب می‌شوند.

به گزارش سرویس بازار، به نقل از مجله گردشکری الی گشت، یکی از زیباترین شهرهای استان گلستان، بندر ترکمن است که در ۲۵ کیلومتری مرکز استان گلستان قرار گرفته است و جزیره آشوراده و تالاب گمیشان یکی از دیدنی‌ترین نقاط آن محسوب می‌شود.
جزیره آشوراده، تنها جزیره ایرانی در دریای خزر و بخشی از خشکی شبه جزیره میانکاله است. در بعضی از جاها به آن، مجمع‌الجزایر آشوراده می‌گویند و دلیل آن هم این است که طبق بعضی گفته‌های تاریخی، آشوراده قبلا از سه جزیره تشکیل شده بوده که به مرور زمان و بعد از بالا آمدن سطح آب، دو جزیره دیگر که کوچک‌تر بودند به زیر آب می‌روند و فقط یک جزیره باقی می‌ماند.
موقعیت جزیره آشوراده
این جزیره از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج گرگان ختم می‌شود. آشوراده از نظر تاریخی هم اهمیت بسیار زیادی دارد و از نظر استراتژیکی نقش مهمی در تاریخ ایران داشته است، برای مثال، در زمان جنگ جهانی دوم به دست روس‌ها افتاد. در آن دوران، آنها در این جزیره شروع به ساختن ساختمان‌ها و بناهای مختلفی مانند کلیسای چوبی، بیمارستان، قلعه و چند بنای دیگر کردند که امروزه از میان آنها فقط قلعه برجای مانده است. این قلعه در فهرست میراث فرهنگی ایران ثبت شده است.

حتی بعضی از تاریخ‌دانان این جزیره را همان جزیره سکون که محل مرگ سلطان محمد خوارزمشاه بوده، می‌دانند که البته اثبات نشده است.
جزیره آشوراده خالی از سکنه نیست و حتی تا سال ۱۳۷۰ در آن حدود یک هزار نفر زندگی می‌کردند که بعد از سیلی که در آن دوران اتفاق افتاد، ساکنان جزیره آن را ترک کردند و به بندر ترکمن مهاجرت کردند. با این وجود هنوز هم در آن افرادی زندگی می‌کنند که بیشتر آنها کارمندان شیلات و بعضی از فروشنده‌ها هستند.

آشوراده جز مناطق محافظت شده ایران است و به همین دلیل، جانوران زیادی می‌توانند در آن زیست کنند و از این حیث جای مناسبی است. در واقع جزیره آشوراده، در فهرست ۵۹ منطقه بین‌المللی ذخایر اعلام شده است و به ثبت هم رسیده است.


حیات جانوری جزیره آشوراده
جدای از حیات جانوری چشم‌گیر، این جزیره دارای حیات گیاهی ارزشمندی هم هست. مثلا بوته‌های تمشک و درختان انار ترش از تنوعات حیات گیاهی جزیره آشوراده است و در مورد حیات جانوری هم باید گفت که حیوان‌هایی مثل روباه، شغال، خرگوش، ماهی، قرقاول و انواع پرندگان دریایی در این جزیره زیست می‌کنند. سفر به این تنهای جزیره ایرانی دریای خزر می‌تواند سفری خاطره‌انگیز به دنیایی از شگفتی‌ها و حیات وحش باشد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *